Keresőoptimalizálás (SEO), Google SEO stratégia – avagy hogyan lássunk bele a Google algoritmus “fejébe”
Az emberek 90%-a a Google-ban való keresés során csak az első találati oldalt böngészi át. Az, hogy milyen oldalak kerülnek az első 10 helyre jellemzően három tényezőtől függ:
- a felhasználó Google keresési szokásaitól,
- a Google automata algoritmus beállításaitól,
- jelenleg a keresések közel felét kitevő öntanuló algoritmus adta válaszoktól.
Ennek ellenére a keresőoptimalizálás nem egzakt tudomány, amit ma leírunk, könnyen lehet, holnap elavulttá válik, vagy alapjaiban változik meg. Ezekre nagyon jó példák a 2023 és 2024-ben történt különböző algoritmus frissítések.
A Google azért igyekszik folyamatosan változtatni a helyezést befolyásoló algoritmusán, hogy a látogatókat minél hatékonyabban kiszolgálja, másrészt saját fejlődése, és a piacvezetői szerep megtartása miatt teszi. Mára már az is kiderült, hogy a Google folyamatosan hazudik a nyilatkozataiban, és a legfontosabb a saját bevételük növelése.
Válaszd SEO szolgáltatásunkat, és mi letesszük voksunkat a sikered mellett!
Hogyan működik a Google algoritmus?
Bizony, sokan szeretnék megkapni e kérdésre a pontos választ! Amit tudunk, az az, hogy a Google algoritmus egy nagyon- nagyon összetett rendszer, amely több száz tényezőt vesz figyelembe a weboldalak rangsorolásakor. Ezek közé tartozik a kulcsszavak relevanciája, a tartalom minősége, a felhasználói élmény, a weboldal sebessége, a mobilbarát kialakítás és a visszamutató linkek száma és minősége. A célja, hogy a felhasználók számára a lehető legrelevánsabb és legértékesebb találatokat jelenítse meg, folyamatosan fejlődve és adaptálódva az új keresési szokásokhoz és technológiákhoz.
Hogyan működik a SEO, avagy a keresőoptimalizálás alapja
Ha nagyon-nagyon rövid választ szeretnénk adni e kérdésre, magát a gyakorlatot hoznánk fel példaként, amivel Te is megtaláltál minket: valószínűleg a Google keresésén keresztül akadtál ránk, amikor is a „mi az a SEO”, „mi a keresőoptimalizálás” vagy csak egyszerűen „SEO”, illetve „keresőoptimalizálás” kifejezésekre kerestél rá.
Persze, ahhoz, hogy közelebb kerülhess ennek a komplex témának a megértéshez, több tényezőt is górcső alá kell vennünk.
Vizsgáljuk meg a SEO-t szélesebb perspektívában! Általánosságban a SEO több tényező kombinációjával működik:
- Emberek – az a személy vagy egy egész csapat, akik a stratégiai, taktikai és operatív SEO feladatok elvégzéséért vagy irányításáért felelősek.
- Folyamatok – azok a lépések és intézkedések, amelyek hatékonyabbá teszik a keresőoptimalizálás során a munkafolyamatokat.
- Technológia – az alkalmazott platformok és eszközök, amelyek támogatják a SEO tevékenységeket.
- Tevékenységek – az elvégzett munka eredményei, vagyis az output.
Természetesen ez még nem minden, számos egyéb tényező is szerepet játszik a SEO működésében. Az alábbiakban a legfontosabb ismeretek és folyamatok elemeinek magas szintű áttekintését osztjuk meg Veled.
6 kritikus terület kombinációja teszi hatékonnyá a SEO-t:
- A keresőmotorok működésének megértése
Igen, SEO ügynökségként tisztában vagyunk vele, hogy ez már a varázslás tudományához hasonlatos kaliberű feladat, ám mégis, sok-sok tanulással, folyamatos önfejlesztéssel megérthető, milyen alappillérei is vannak pontosan a keresőmotorok működésének.
Ahhoz, hogy vállalkozásodat a felhasználók megtalálhassák a keresésen keresztül, meg kell értened a keresőmotorok technikai folyamatait és biztosítanod kell a megfelelő „jelzések” meglétét. A Google és más hagyományos keresőmotorok négy fő szakaszban működnek:
- Feltérképezés – a keresőmotorok robotok segítségével fedezik fel az oldalakat, linkek követésével és oldaltérképek használatával.
- Megjelenítés – az oldalak kinézetét a HTML, JavaScript és CSS információk alapján állítják össze.
- Indexelés – az oldalak tartalmát és metaadatait elemzik, majd egy adatbázisba helyezik, bár nem minden oldal kerül indexelésre.
- Rangsorolás – összetett algoritmusok különféle jeleket vizsgálnak, hogy meghatározzák egy oldal relevanciáját és minőségét a keresési eredményekben való megjelenéshez.
Más platformok, mint a YouTube keresésének optimalizálása eltér a Google-étól. Például a Facebookon az elköteleződési tényezők (like-ok, kommentek, megosztások) és a kapcsolatok számítanak, míg a X-en (korábban Twitter) az időszerűség, interakciók és a szerző hitelessége a kardinális tényezők
- Kutatás
A kutatás alapvető fontosságú a SEO-ban. Néhány kutatási módszer a sok közül, amely növeli a SEO teljesítményt:
- Célközönség elemzés – fontos tisztában lenni a célközönséged vagy piacod összetételével. Kik ők (pl. demográfiai és pszichográfiai jellemzőik)? Milyen problémákkal küzdenek? Milyen kérdésekre keresik a választ, amelyekre te megoldást nyújthatsz?
- Kulcsszókutatás – ez a módszer segít azonosítani és beépíteni a weboldaladon használt releváns és értékes keresőkifejezéseket, valamint megérteni a kereslet és a verseny mértékét ezekre a kulcsszavakra.
- A konkurencia elemzése – mit tesznek a versenytársaid? Mik az erősségeik és gyengeségeik? Milyen típusú tartalmakat hoznak létre?
- Márka/vállalkozás/ügyfél kutatás – mik a céljaik, és hogyan segíthet a SEO ezen célok elérésében?
- Webhelyelemzés – különböző SEO auditok feltárhatják azokat a lehetőségeket és problémákat, amelyek akadályozzák a webhely sikeres organikus keresését.
- SERP elemzés – ez segít megérteni az adott keresési lekérdezés mögötti szándékot (pl. kereskedelmi, tranzakciós, információs vagy navigációs) és olyan tartalmat készíteni, amely nagyobb valószínűséggel ér el jó helyezést vagy láthatóságot.
- Tervezés
Fontos, hogy tudd: a keresőoptimalizálás stratégia, annak kidolgozása, minden hosszú távú terv alapja! A gyakorlatban ez azt jelenti, pontosan meg kell tudnod határozni a céljaidat, és kidolgoznod azt a tervet, amivel azokat a legeredményesebben megvalósíthatod.
Tekints a keresőoptimalizálási stratégiádra úgy, mint egy útitervre. Az út, amelyen haladsz, az idő múlásával módosulhat, lehet, kitérőket kell beiktatnod, sőt, még vissza is kell fordulnod olykor valamiért, de a végső cél mindig egyértelmű és változatlan kell, hogy maradjon!
A SEO tervednek alapvetően a következő elemeket kell tartalmaznia:
- Célok meghatározása és elvárások rögzítése.
- Kulcsfontosságú teljesítménymutatók és mérőszámok definiálása és összehangolása.
- A projektek megvalósításának módjának eldöntése.
- Belső és külső érintettekkel való együttműködés és kommunikáció.
- Eszközök és technológia kiválasztása és bevezetése.
- Csapat toborzása, képzése és szervezeti felépítése.
- Költségvetés kialakítása.
- Eredmények mérése, ezek riportolása (jelentése).
- A stratégia és a folyamatok dokumentálása.
- Létrehozás és megvalósítás
Kutatás és tervezés pipa? Nos, most következik az igazán izgalmas rész: eljött a cselekvés ideje! Vagyis:
- Új tartalom létrehozása – természetesen a mindent felülíró minőség jegyében!
- Változtatások ajánlása vagy végrehajtása meglévő oldalakon – ez magában foglalhatja a tartalom frissítését és javítását, belső linkek hozzáadását, kulcsszavak/témák/entitások beépítését stb.
- Régi, elavult vagy alacsony minőségű tartalom eltávolítása – lényegében minden tartalomtípus, amelyek nem rangsorolnak jól, nem hoznak forgalmat vagy nem mozdítják előre a weboldalt a SEO célok elérése felé.
Ha pedig már a javításokról beszélünk…
Egy lélegzetvételnyi kitérő: mik azok a broken linkek, miért ártalmasak és hogyan lehet őket megjavítani?
A broken linkek olyan URL-ek, amelyek már nem működnek, és 404-es hibát eredményeznek, amikor rájuk kattintanak. Ártalmasabbak, mint hinnéd. Többek között ezen okok miatt:
- Megszakítják a navigációt, frusztrációt okozva a látogatókban.
- Negatívan befolyásolják a keresőmotorok rangsorolási mivoltát, mivel a Google és más keresőmotorok nem szeretik az ilyen hibákat.
- Egyenlők az elvesztegetett lehetőségekkel, mivel a látogatók (akár potenciális vásárlók) elhagyhatják az oldalt, ha belefutnak egy-egy 404-es hibába.
Hogyan lehet őket megjavítani?
- Linkek ellenőrzése – a Google Search Console (https://search.google.com/search-console ), Screaming Frog (https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/) vagy más broken link checker-ek segítenek a linkek ellenőrzésében.
- Javítás vagy eltávolítás – frissítsd a hivatkozást egy működő URL-re vagy távolítsd el a hibás linket.
- 301-es átirányítás – ha az oldal új helyre került, állíts be 301-es átirányítást az új URL-re.
- Keress minket, mi megoldjuk ezen problémádat is!
- Figyelés és karbantartás
A monitorozás kulcsfontosságú. Ezzel valószínűleg nem leptünk meg, hiszen, ha valakinek, akkor Neked tudnod kell, ha valami jól működik a weboldaladon – azt pedig pláne, ha valami rosszul működik!
Mert, ha a forgalom csökken, ha az oldal lassú, nem reagál vagy kiesik az indexből, az egész webhely offline állapotba kerül, linkek szakadnak meg, az potenciálisan katasztrofális problémához vezethet. Ezek javítása nem lehetetlen – viszont nem is kicsi feladat!
- Teljesítmény elemzése, értékelése és jelentése
Ha nem méred a SEO-t, az olyan, mintha a sötétben tapogatóznál – így nem tudhatod, mi az, ami nem működik, amin javítani kell. Amire tehát szükséged van:
- Webhely-analitika – használj speciális eszközöket (Google Analytics (https://analytics.google.com/ ), Google Search Console ((https://search.google.com/search-console), Bing Webmaster Tools (https://www.bing.com/webmasters/about stb.) a teljesítményadatok gyűjtésére.
- Miután összegyűjtötted az adatokat, jelentened kell a fejlődést. Készíthetsz jelentéseket szoftverek segítségével vagy manuálisan is.
- A teljesítményjelentésnek bizonyos időközönként kell elkészülnie, jellemzően az előző jelentési időszakokkal összehasonlítva (pl. havi vagy éves összehasonlításban). Így tisztán, világosan látod az eredményeidet és azt is, mi az, amin javítanod kell.
Mikorra várható eredmény?
Teljesen jogos a kérdés: a Google ajánlása szerint a keresőoptimalizálás eredményessége 6-12 hónap múlva mutatkozik meg, ehhez folyamatos, kitartó és következetes stratégiára van szükség!
Ha Te is partner vagy abban, hogy a SEO egy hosszabb folyamat
Milyen módszerekkel lehet a Google találati lista élére kerülni?
A reverse engineering, magyarul program működési elvének, felépítésének visszafejtését jelenti, tulajdonképp arról szól, hogy a különböző elemző szofverek segítségével visszafejtjük a Google algoritmusait, és ennek megfelelő stratégiát építünk fel a saját ügyfeleinknek. Ez nagyon sokszor eltérő lesz egyik vagy másik iparágban, mert más szinten mozognak a konkurensek, és ennek megfelelően kell nekünk is cselekdni.
A SEO egyik alapvető része a linkmarketing. Míg korábban a linkmennyiség növelése volt a cél, amire a weboldal keresőben elfoglalt helyezése pozitívan reagált, addigra ma már a hangsúly a linkek minőségére (értékes linkek) helyeződött át.
Értékes linkek alatt értjük az olyan értékek meglétét, mint: MozRank, DA (Domain Authority), PA (Page Authority), Trust Rank stb., ehhez viszont szorosan kapcsolódik, hogy az eredményhez minőségi szövegkörnyezetbe helyezzük el a weboldaladra mutató linket.
Milyen megoldások léteznek a Google számára is elfogadott linképítési módszerekre?
A legújabb algoritmus változások a természetes linkképződést támogatják, az olyan weboldalakról kapott linkeket, amelyek minden szempontból elfogadottak:
- természetes blogok, amelyek valamilyen témában jöttek létre,
- értékesek, mert folyamatosan tematikus tartalommal frissülnek,
- mérhető értéket képviselnek (organikus látogató, interakció stb), ezzel linkerőt adva át a linkelt weboldalnak.
Az eredmény pedig nem marad el! Ehhez kínálunk kész linképítés megoldást, ami a SEO folyamatok sikerének egyik mérhető kulcsa.
Az online marketing megoldások között a direkt marketing és a SEO mellett találjuk a PPC hirdetési csatornákat. Az a hatékony és korszerű megoldás, ha minden lehetőséget kihasználsz, mert így több irányból tudod elérni weboldaladdal a kívánt célt.
Egy jól felépített weboldal még egyáltalán nem elegendő a sikerhez, ugyanis azt optimalizálni és hirdetni kell, mert a termék, vagy szolgáltatás csak így juthat el a célközönséghez!
Milyen részei vannak a keresőoptimalizálásnak?
Technikai SEO
A technikai SEO mögött főként olyan feladatokat értünk, amelyeket a leggyakrabban webmester vagy programozó lát el. Ilyenek például a következők:
Oldalsebesség optimalizálása
Képek és videók
Még 2024-ben is látunk olyan weboldalakat, amelyeken a képek és a videók mérete nincs optimalizálva az adott felhasználó készülékének a képernyő-méretéhez. Tehát nem kell lemondanunk a gyönyörű és esztétikus grafikai elemekről azért, hogy gyorsabb legyen a weboldalunk, hiszen ma már számos módszer létezik arra, hogy éles képeket vagy videókat tudjunk gyorsan betölteni a felhasználóknak.
A képek és a videók méretét általában egy programozó, valamilyen külső program segítségével kéri le több méretben, majd beállítja a kódban, hogy az adott méretű képernyőhöz a lehető legoptimálisabb méretű képet vagy videót töltse be a rendszer a látogatónak.
Adatok
Amennyiben olyan weboldalt optimalizálunk, amely rengeteg adattal dolgozik, azaz a felhasználó egy kattintással több száz képet és a hozzá tartozó szövegeket szeretné látni, akkor az a programozó feladata, hogy az adott felhasználói interakció után a másodperc töredéke alatt jelenjenek meg a kért adatok.
Fontos emiatt, hogy az adott webes felület olyan IT cég kezében legyen, ahol a programozók valóban értik a dolgukat, és nem okoz nekik problémát az, hogy a nagy adatmennyiség ellenére gyorsak legyenek az oldalbetöltési sebességek az aloldalakon.
Webbiztonság
Napjainkban azok a weboldalak, amelyek nem rendelkeznek HTTPS-sel, nem számítanak biztonságos vagy megbízható oldalnak, amely nagyban tudja csorbítani a jövőbeli SEO eredményeket.
Amennyiben a webhely még mindig csak HTTP-t használ, akkor azt át lehet irányítani HTTPS-re, amelyet a webmester vagy bérelt webes felület esetében az adminban lehet megváltoztatni. Itt semmiképpen sem érdemes laikus kézre bízni ezt a feladatot, mert ha rosszul állítja be az átirányítást, annak végzetes következményei lehetnek.
Meta adatok és a képek alatti “alt” tag-ek automatikus generálása egy adott szisztéma szerint
Példa meta címre: Aloldal neve | Cég vagy márka neve
Női cipők | 2024 Cipő Webshop
Példa meta leírásra: jelző 1, jelző 2, jelző 3, “és”, kulcsszó, fél mondat, cég vagy márka neve, toldalék. Maximum karakter: 158.
Elegáns, utcai viselethez illő, sikkes, lezser és sportos női cipők széles választéka rendelhető meg több méretben online a 2023 Cipő Webshopból.
A képeket is optimalizálni kell, azaz érdemes az oldalon megjelenő összes kép mögé beilleszteni egy néhány szavas leírást, hogy ezt is “el tudja olvasni “ a Google, amikor áttekinti a webhelyet.
Például ha egy piros női cipő van a képen, a kép leírása a következő lehet: Szín, női/férfi/gyerek/, márka, termék típus, szövegrészlet – ez lehet több is, hogy ne legyen sok ismétlődés.
Piros női Pikolinos cipő a 2024 Cipő Webshop kínálatában
Ha van egy óriási webshopunk, bizony nagy munka egyesével megírni az akár több száz aloldalnak az egyedi meta címeket és leírásokat, viszont egy programozónak igen hamar megvan ez, ha sikerül kitalálnunk a megfelelő mondatot, a bele illő jelzőket, igéket, ragokat és az adott kulcsszavakat. A webshop seo olyan tudást igényel amit nem lehet egy-két év alatt elsajátítani, mi ezt már több mint 15 éve gyakoroljuk.
Mobilbarát (reszponzív) megjelenés – ma már nélkülözhetetlen a felhasználói élmény miatt
Inkább külföldi oldalak esetében jellemző az, amikor a front-endes kollégák olyan mesterien készítik el az oldalt, hogy teljesen mindegy, hogy mekkora képernyőn nézzük (PC, Laptop, Tablet, Mobil), a weboldal mindig maximális felhasználói élményt nyújt.
Itthon sajnos még a mobil nézet sem mindig adott a weboldalak esetében, viszont ez a regionális külföldi konkurenciával rendelkező weboldalak esetében elengedhetetlen.
Fontos emiatt az, hogy a PC verzió olyan dizájnt kapjon, amelyet könnyedén át lehet vinni mobilra is anélkül, hogy a felhasználói élmény bármilyen szinten csorbulna. Ezt egy ügyes webdizájner és front-end fejlesztő szépen meg tudja csinálni, de ma már vannak olyan bérelhető webhelyek is, ahol a szolgáltató biztosítja a PC nézet mellé a mobil verziót is.
URL-ek, strukturált adatok, duplikációk kezelése
Sok esetben a webmester feladata az, hogy az URL átirányítások megtörténjenek, illetve a legtöbbször egy programozó végzi el a strukturált adatok beillesztését a kódba, valamint az URL kanonikalizációt is ő kezeli, hiszen nem jó, ha a duplikált aloldalakat követi a Google.
Beszélhetünk még oldaltérképről, XML Schema-ról, Rich Snippet-ekről és még sok ügyes kis kódrészletről, amelyek mind segítik a webhely előrelépését a kereső találati listán.
A fenti példák után talán már látszik, hogy az eredményes SEO technikai része igen fontos, hiszen ez az alapja az egész keresőoptimalizálásnak. Enélkül nem is érdemes tovább lépni az On-Page SEO-ra. Ezekhez viszont megfelelő SEO szakember szükséges, nálunk egy egész csapat SEO szakértő áll a rendelkezésedre.
On-Page SEO a jó tartalom miatt
Az On-Page SEO-t már sokkal egyszerűbb a laikus ember számára elmagyarázni, hiszen amit látunk egy webhelyen, legyen az kép, szöveg, dizájn, az mind az On-Page SEO-hoz tartozik.
Itt általában azt vizsgálják meg a szakemberek, hogy mennyire felhasználóbarát az oldal, milyen minőségű az oldal szövegezése, mennyire egyszerű végigvinni egy vásárlási folyamatot, illetve könnyű-e navigálni az oldalon, mennyire átlátható, illetve releváns az adott témához a webhely.
Off-Page SEO vagy off-page keresőoptimalizálás = linképítés
Az Off-Page SEO (vagy off-site SEO) már inkább a vendég blogbejegyzéseket és az ehhez tartozó linképítési stratégiát jelenti, amely azért fontos, mert így több webhely mutat majd az ügyfél webhelyére.
A külsős oldalakról az ügyfél oldalára mutató linkekre úgy érdemes gondolni, mint az ajánlásokra. Minél több, sokak által látogatott oldalon jelenik meg az ügyfél linkje, annál megbízhatóbb lesz a webhely a Google szemében.
Itt nyilván olyan oldalakra kerülnek majd ki a szponzorált tartalmakban lévő linkek, ahol a közönséget érdekli az ügyfél weboldalán lévő tartalom. Például egy bababolt linkjét nem egy horgászattal foglalkozó blogba, hanem egy kismama weboldalra helyezzük ki.
Konkurencia elemzés
A konkurencia elemzés elengedhetetlen része a SEO-nak, hiszen csak így lehet teljes képet kapni arról, hogy milyen SEO-SEM technikákat alkalmaznak a versenytársak, és ezek alapján nekünk mit érdemes használni vagy inkább mellőzni. Nem szabad lemásolni őket, viszont ihletet lehet szerezni tőlük, ami gyakran segíti az ügyfél oldalát feljebb hozni a kereső találati oldalain.
Fontosak a SEO-ban a közösségi média oldalak?
Sok itthoni cég mind a mai napig elhanyagolja a közösségi média oldalak rendszeres használatát, viszont, ha van erre egy kolléga a cégnél, akkor az nagyban le tudja csökkenteni a vállalat marketing büdzséjét.
Néhány hónap alatt ugyanis egy kis energia és kreativitás segítségével több ezer követőt lehet toborozni, akikkel, ha sikerül kialakítani egy közvetlen felhasználói / vásárlói kapcsolatot, akkor azt fel lehet használni további követők toborzására is.
A közösségi média oldalakat könnyűszerrel lehet használni egy márka népszerűsítésére, hiszen szervezhetünk nyereményjátékot, felhívhatjuk követőink figyelmét arra, hogy az adott héten minden megrendelés mellé 5 választható ajándékot adunk, illetve rendezhetünk jótékonysági eseményeket is, ahol kioszthatunk a résztvevőknek céges termékeket, azaz “repis cuccokat”, amelyek tovább segítik a márkanév terjedését az emberek között.
Tehát nem érdemes elhanyagolni a vállalat közösségi média oldalait, hiszen a SEO szempontjából ez is számos lehetőséget tartogat arra, hogy még több ember ismerje meg a céget.
Milyen egyéb marketing eszköz van a kínálatunkba?
Google Ads hirdetések
AZ Ads a világ egyik legjobb és legkiszámíthatóbb marketingeszköze, amellyel tökéletesen megcélozható az elérni kívánt célközönség. Ha Ads kampány segítségével hirdetünk, minden egyes fillér, amelyet reklámra költünk, nyomon követhető, és egyszerűen kiszámítható, hogy a befektetés megtérült-e.
Az Ads kampány és hirdetéscsoport megfelelő kialakításához és optimalizálásához jókora tapasztalatra van szükséges, ugyanis a hirdetés csak ebben az esetben hozhat kézzel fogható hasznot. Nagyon sokszor előfordult már, hogy az ügyfél által kezelt fiók átkerült hozzánk, és pár óra munkával sikerült több mint 50%-l csökkenteni a fiók költségeit, így az egy konverzióra vetitett költség is jelentősen csökkent.
Mindenképp javasolt kiaknázni az Adsben rejlő potenciált!
Hogy miért?
Míg a SEO egy hosszabb folyamat során mutat kézzel fogható eredményt, addig az Ads AZONNAL generálja a látogatókat és a vásárlókat!
Facebook hirdetések
A Facebook legnagyobb erőssége a kiváló célozhatósága. Nincs még egy olyan marketing eszköz, ahol ilyen pontosan meg lehetne határozni, hogy milyen célcsoportot akarunk elérni.
Ezt semmilyen más marketing csatorna, még a Google hirdetési rendszerek se tudják. Mérhetjük és tesztelhetjük a szóba jövő célcsoportokat, hogy melyik milyen intenzitással, és nem utolsó sorban milyen költséggel és megtérüléssel reagál a hirdetéseinkre.
Miért válassz minket PPC hirdetéseid kezelésére?
- komplex megoldást kínálunk,
- mérhető eredményekkel,
- Facebook és Google Ads szakembereink több éves tapasztalattal rendelkeznek.
Mi szükséges még ahhoz, hogy a fent említett módszerek és csatornák működjenek? Természetes a jól felépített szöveges kommunikáció, mert bizony bármilyen népszerűek is a videós tartalmak, az internet 30 év elteltével is SZÖVEGES MŰFAJ.
Ha weboldal szövegírásról beszélünk, akkor két irányból kell megközelítenünk a témát:
- egyrészt maga a weboldal tartalma/landing/sales oldalak,
- másrészt a tartalommarketing, amivel folyamatosan, tervezetten, célirányosan friss tartalmat lehet nyújtani a felhasználóknak, látogatóknak
Miért van szükséged szövegírásra?
Mert a Google algoritmusai – többek között – a weboldalak nyújtotta szöveges tartalom alapján „döntik el”, hogy a weboldalakat a találati lista melyik szegmensébe helyezi.
Ezért szövegírásnál, tartalommarketingnél azt is figyelembe kell venni, hogy ma már egyaránt írunk a látogatóknak és egyaránt a kereső robotoknak. Mindezt úgy, hogy egyiknek se tűnjön fel, hogy a másiknak írunk! Ezért is van szüksége néha olyan magyartalan kifejezésekre mint a szövegírás seo, vagy a szakértő keresőoptimalizálás, amik csak azért kerülnek be, mert az elemző szoftver ezt kéri! 🙂
Tartalommarketing (szövegírás) típusok
Marketing szövegírás, ami értékesít – hiába van tartalom az oldalon, ha az nem közvetít! Egy jó szöveget kellemes elolvasni, hitelességet és bizalmat sugall, valamint érdeklődést kelt az oldal által kínált termék vagy szolgáltatás iránt. Mindez elérhető profi marketing szövegírással.
SEO szövegírás, a weboldal barátja – egy weboldal akkor igazán értékes, ha organikus forgalmat, ügyfeleket hoz. Ebben lényeges szerepet játszik a SEO szövegírás, amit azért kell profi szakemberekre bízni, hogy a minőségi tartalom folyamatosan biztosítva legyen, ami a célzott kulcsszavak mellett hasznos információkat tartalmaz a látogatók számára.
Gondold át, mérlegelj, majd rendeld meg szolgáltatásainkat, hogy minél hamarabb együtt induljunk el a te vállalkozásod fejlődésének útján!
A megfelelő kulcsszó kiválasztása – a SEO projekt alapja
Minden SEO projekt egy kulcsszó kutatással kell kezdődjön. Számtalanszor láttunk már olyat, hogy elkészült a gyönyörű webáruház, feltöltötték a termékeket, és ez mégsem befolyásolta pozitívan a Google találati listát. Természetesen ennek sok oka lehet, de amikor kiderül, hogy a kategória és az alkategória oldalak úgy lettek kitalálva, hogy köszönőviszonyban sincsenek az adott témában használt kulcsszavakkal, akkor az igen nagy szomorúság számunkra, és igen magas költségekkel fog járni a tulajdonosnak, az újra tervezés.
Mikorra várhatom az organikus találatok eredményét a Google optimalizálás után?
Minél tovább vársz az ajánlatkéréssel, annál tovább kell várnod az eredményre is. 😊
Maga a Google is azt mondja, a SEO eredményessége több hónap múlva mutatkozik meg. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy maximum 1 év múlva már hátra is lehet dőlni!
Nem tagadjuk, hogy első olvasásra hosszú időnek tűnhet, ám, ha befektetésként tekintünk rá, akkor felvetődik a kérdés, melyik az a befektetés, ami néhány hónap múlva „fizet”?
Márpedig a SEO először jó helyezéssel „fizet” Neked, majd látogatókkal, akik vásárlókká, megrendelőkké válnak.
Hiába építünk fel egy tökéletes, elméleti off page SEO stratégiát, HA az jól láthatóan megvalósíthatatlan.
Az eredményt ugyanis számtalan változó befolyásolhatja:
a weboldal technikai felépítése (URL szerkezet, oldal hierarchia, weboldal betöltődésének sebessége, on page SEO (on-site SEO) hiánya vagy hibás beállítások stb.)
- kulcsszavak minősége, megjelenése az egyes aloldalakon,
- a piac telitettsége,
- terméked ára,
- amennyiben előzőleg volt optimalizálás az oldalon, annak minősége,
- optimalizált tartalom hiánya,
- kommunikációd stílusa,
- weboldal értékesítési funkciójának megléte vagy nem léte: landing page-k, értékesítési tölcsér stb.
A legtöbb hasonló anomália egy SEO Audit során feltárásra kerülhet, aminek a javítása maximálisan ajánlott. Ne legyenek illúzióink, sajnos a legtöbb értékesítő honlap hasonló problémákkal küzd.
Ezért is javasoljuk az egyszeri díjazású auditot, mert így tudunk a későbbi szövegírás, linképítés és egyéb optimalizálási feladatokkal eredményes lenni a weboldaladon!
Láthatod, minden lépés logikusan egymásra építve, a Te sikeredet szolgálja! Szem előtt tartva a tényt, hogy a SEO feladata behozni a látogatót a weboldalra, ezt legegyszerűbben pedig úgy tudja, ha minél több kulcsszóra kerül a találati lista élére! Pont.
A látogatóból pedig úgy lesz vásárló vagy megrendelő, hogy a weboldalad az összes olyan online marketing elemet magabiztosan használja, ami a konvertáláshoz szükséges.
Ez pedig már marketing, ami részben egy másik terület.
Mindezt azért tartjuk fontosnak kiemelni, mert sok esetben természetszerűleg átfedéssel beszélhetünk online marketingről, marketingről és keresőoptimalizálásról. Ugyanakkor, ha kicsit hátrébb lépünk, ezek mégis láthatóan szétválasztható területek.
Ideális esetben egy webáruház/weboldal ennek minden spektrumát felhasználja, teljesen kitöltve az online marketing teret.
Természetesen tudjuk, hogy a valóság olykor teljesen más, és semmiképp sem szeretnénk leendő ügyfeleinket illúziókba ringatni.
Miben különbözik a SEO a SEM-től és a PPC-től?
A SEO (Search Engine Optimization), SEM (Search Engine Marketing) és PPC (Pay-Per-Click) marketing három különböző, de összefüggő digitális marketing stratégiát képvisel.
Azt már a fentiekből tudod jól, hogy a SEO a weboldalak organikus, nem fizetett találatokban való megjelenésének javítására összpontosít. Például, ha egy étterem SEO-val javítaná fel az online jelenlétének eredményességét, optimalizálhatja a weboldal tartalmát és struktúráját úgy, hogy magasabb helyen jelenjen meg a “legjobb olasz éttermek” keresésére. Ez magába foglalja a kulcsszókutatást, a technikai SEO-t (weboldal sebesség, mobilbarát kialakítás), és a tartalom optimalizálását.
A SEM, azaz keresőmarketing, szélesebb kategória, amely magába foglalja a SEO-t és a fizetett keresési hirdetéseket is. A SEM célja a weboldal láthatóságának növelése mind organikus, mind fizetett keresési eredményekben. Például, okos ötlet, ha egy új terméket bevezető webshop SEM stratégiát (is) alkalmaz, hiszen így jó eséllyel várható, hogy az adott új termék gyorsabban megjelenik majd a keresési találatok között fizetett hirdetésekkel. De eközben a vállalat a keresőoptimalizálásra is koncentrálhat – és koncentrálnia is kell, hiszen hosszú távon ez hozza a stabil eredményeket.
A PPC fizetett reklámozási forma, ahol a hirdetők minden kattintás után fizetnek. A PPC kampányok, mint például a Google Ads, lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy meghatározott kulcsszavakra célozzanak, és gyors eredményeket érjenek el. Például egy utazási iroda egy PPC kampányt indíthat a “last minute nyaralások” kulcsszóra, hogy azonnal megjelenjen a Google első oldalán, amikor valaki ezt a kifejezést keresi.
Ha egy kicsit zavaros a kép, a legegyszerűbb, ha így képzeled el:
A SEM egy érme, aminek egyik oldala a SEO, a másik pedig a PPC.
Miért fontos a SEO?
Ha a hosszútávú eredményesség a cél (és bizony minden weboldal esetében az), bátran kijelenthetjük, a keresőoptimalizálás vs. fizetett hirdetések „párbajban” az előbbi az abszolút nyertes. Igen, még abban az esetben is, ha az utóbbiak gyorsabb eredményeket ígérnek.
A SEO kulcsfontosságú marketingcsatorna. Először is: globális szinten az organikus keresés biztosítja a webhelyek forgalmának 53%-át.
Ez az egyik fő oka annak, hogy a globális SEO iparág várhatóan 2028-ra eléri a megdöbbentő 122,11 milliárd dollárt (ide a link jöhet, ahonnan az adatokat vettem? https://searchengineland.com/guide/what-is-seo) . A SEO mérhető és valós üzleti eredményeket hoz a márkák, vállalkozások és szervezetek számára, és mindezt mérettől függetlenül! Nem kell tehát a „nagyok” közé tartozni ahhoz, hogy a keresőoptimalizálással sikereket érj el!
Gondolj csak bele: ha az emberek el akarnak valahova utazni, csinálni szeretnének valamit, információt keresnek, kutatást végeznek vagy terméket/szolgáltatást vásárolnak – az útjuk általában a netes kereséssel kezdődik.
A SEO növeli a láthatóságot, javítja a versenyképességet és fenntartható forgalmat generál. A keresőmotorok találati oldalain (SERP) megjelenő funkciók, mint például a tudáspanelek, kiemelt kivonatok és térképek, tovább fokozzák a versenyt. A jól kivitelezett SEO fenntartható, ellentétben a fizetett kampányokkal, amelyek lejártakor a forgalom is megszűnik. A SEO megbízhatóságot és autoritást épít, ami kulcsfontosságú a jobb rangsoroláshoz.
Ez a holisztikus marketing alapja, amely minden vállalati tevékenységet összekapcsol
Keresőoptimalizálás speciális szakterületek
Végül, fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a keresőoptimalizálásnak számos speciális ága létezik. Nem csoda – a SEO folyamatosan változik, ez az egyetlen biztos pontja.
Ezen területek mindegyike eltér valamilyen módon a hagyományos SEO-tól, általában további taktikákat igényelnek, ezzel párhuzamosan pedig különféle kihívásokat tartogatnak.
Jelenleg 5 ilyen speciális SEO szakterületet különböztetünk meg:
- E-kereskedelmi SEO – ide tartozik a kategóriaoldalak, termékoldalak, szűrt navigáció, belső linkstruktúrák, termékképek, termékértékelések, séma és még sok egyéb terület optimalizálása.
- Vállalati SEO – tipikusan olyan weboldalakkal (vagy több weboldallal/márkával) foglalkozik, amelyek több mint 1 millió oldallal rendelkeznek, vagy olyan szervezetekkel, amelyek éves bevétele milliós vagy milliárdos nagyságrendű. A vállalati SEO esetén gyakran számolni kell azzal, hogy a SEO változtatások végrehajtása csúszik időben a több érintett fél bevonása miatt.
- Nemzetközi SEO – ez a globális SEO nemzetközi vállalatok számára (több régiós vagy többnyelvű weboldalak esetében), illetve optimalizálás olyan nemzetközi keresőmotorokra, mint a Baidu vagy a Naver.
- Helyi SEO – itt a cél a weboldalak optimalizálása a helyi organikus keresőmotor eredményekben való láthatóság érdekében, például vélemények és üzleti listák kezelése révén.
- Hírek SEO-ja – a hírek esetében a gyorsaság a legfontosabb – biztosítani kell, hogy az adott aktualitás a lehető leggyorsabban bekerüljön a Google indexébe és megjelenjen a Google Discover, a Google Top Stories és a Google News felületeken.
Q & A
- Mi az a SEO (keresőoptimalizálás)?
- A keresőoptimalizálás célja, vagyis a SEO, angolul Search Engine Optimization az a módszer, amely egy weboldal technikai beállítására, tartalmi relevanciájának és a linkek népszerűségének optimalizálására szolgál, hogy adott weboldal aloldalai könnyen megtalálhatók legyenek a Google-ban és más keresőkben. A felhasználó keresésére minél relevánsabb aloldallal jelenjen meg, és a hasonló konkurens weboldalakkal szemben jobb és több megjelenési eredményt érjen el. A SEO-t tévesen marketing eszköznek is szokás nevezni, holott önmagában nem eszköz, hanem egy gyűjtőfogalom.
- Hogyan működik pontosan a SEO?
- A SEO a weboldal tartalmának és technikai elemeinek optimalizálását jelenti, hogy a keresőmotorok találati listáján magasabb helyezést érjen el, így növelve az organikus forgalmat.
- Mi a SEO a közösségi média marketingben?
- A SEO a közösségi média marketingben a tartalom optimalizálását jelenti, hogy az könnyebben megtalálható legyen a keresőmotorokban és növelje az elköteleződést a közösségi platformokon.
- Hogyan szerezhetünk 100%-os SEO-t?
- 100%-os SEO-t nem lehet elérni, de az alapos kulcsszókutatás, minőségi tartalomkészítés, technikai optimalizálás és folyamatos monitorozás segít maximalizálni a weboldal teljesítményét a keresőmotorokban.
- Nehéz megtanulni a SEO-t?
- A SEO megtanulása nem egyszerű, mivel sok technikai részletet és folyamatosan változó algoritmusokat kell megérteni, de megfelelő források és gyakorlás mellett elsajátítható. A legbiztosabb, ha sokéves tapasztalattal rendelkező SEO szakemberek végzik.
- Megéri-e SEO-val foglalkozni 2024-ben?
- Mindenképpen! Az organikus keresési forgalom továbbra is jelentős mértékben hozzájárul a weboldalak látogatottságához és üzleti eredményeihez.
- Működik-e 2024-ben a keresőoptimalizálás?
- A keresőoptimalizálás működőképessége szorosan összefügg a Google és egyéb keresőmotorok algoritmusainak a változásával. Alapvetően kijelenthetjük, 2024-ben is működik a keresőoptimalizálás, csak kell egy technikailag kifogástalan weboldal hozzá, ami szinte mindegy milyen CMS-re épül, minőségi, releváns tartalom, és olyan viszontlinkek, amelyek hasonlóan minőségi, lehetőség szerint releváns tartalmú weboldalról mutatnak saját webhelyünkre. Ma már nélkülözhetetlen a mesterséges inteligenciával működő elemző szoftverek használata, amiket nagyon szeretünk használni!
Mi a SEO
- Mit jelent a SEO? Keresőoptimalizálás alapok mindenkinek
- Klaszterezés technika – modern SEO stratégia
- Silo technika – kulcsfontosságú SEO stratégia
- SEO stratégia – 8 tipp, ami segíti a forgalomgenerálást
- Keresőoptimalizálás, avagy hogyan tovább?
- Keresőoptimalizálás lépésről lépésre – SEO optimalizálás profin