Dinamikus weboldalak és a SEO
A dinamikus weboldalak mögött több technika egyesülése található, amit a DHTML mozaikszóval, és az Ajax kifejezéssel írhatunk le.
DHTML esetében a több technika egyesítése alatt azt értjük, hogy a dinamikus weboldal létrehozásához szükségünk van:
– HTML kódra,
– kliens oldali szkriptre (JavaScritp),
– CSS-re,
– nagyon ritkán DOM, azaz Document Object Model-re.
A dinamikus HTML oldallal interaktív oldalt hozhatunk létre, amely vonzóbb, és a látogatók számára sokkal használhatóbb.
Csak egy példa a dinamikus elemre weboldalon belül, például, ha egy menü részlet, csak akkor jelenik meg, ha az objektum fölé visszük a kurzort. A megjelenésről egy JavaScript „gondoskodik”.
Keresőoptimalizálás szempontjából viszont hátrányos, mert a Flash vagy a képekhez hasonlóan a JavaScripteket sem értelmezi a Google.
Ellenben, ha van noscript tagja a szkriptnek, azt el tudja olvasni. Ide elhelyezve a szöveges hivatkozásokat már olvashatóvá, feltérképezhetővé válik weboldalunk, ezzel párhuzamosan a teljes értékű SEO-ra is lehetőségünk nyílik. Ettől függetlenül csak pozitívum, ha máshonnan is kapnak linket a hivatkozott oldalak.
Dinamikus weboldalt létrehozhatunk Ajax segítségével is, az Ajax megjelenéséhez a következő technikák egyesítésére volt szükség:
– HTML vagy XHTML és CSS-re a tartalom leírására és formázására.
– DOM, a dinamikus megjelenítés, és a már megjelenített információ együttműködésére.
– XMLhttpsRequest, az adatok aszinkron kezelését szolgálja webszerver és kliens között, helyette bizonyos esetekben iframe-et használnak.
– XML, adattovábbításra kliens és szerver között.
Az Ajax technológiával is dinamikusan generálunk tartalmat, valamilyen kliens eseményre. SEO szemszögből nézve azonban hasonló a helyzet, mint a DHTML-nél, a kliens számára megjelenik ugyan a tartalom, ám azt a kereső nem látja.
Ami mégis az Ajax mellett szól, az a modernebb, korszerűbb lehetőségek webmester kézbe adása, amelyekkel növelni tudjuk weboldalunk hatékonyságát.
Mindezt abban az esetben, ha megtaláljuk az optimális alkalmazását ezeknek a technikáknak, de ekkor egy nagyon is ütős oldalt tudunk adni a látogatóknak.
Ehhez elsősorban az szükséges, hogy a különböző dinamikus weboldal technikát csakis ott használjuk, ahol a tartalmat nem akarjuk egyáltalán a keresőnek megmutatni, vagy, ha mégis akkor külön URL alá is helyezzük el a tartalmat, hogy a robotok feltérképezhessék, indexelhessék és értékelhessék azt.
Ha weboldal készítésre van szükséged, keress még ma!
Ha úgy érzed megkeresnél minket:
Inkább írok!