Google Ads hirdetéskezelés – Minden tudnivaló egy helyen
A Google természetesen azt szeretné, ha minél többen hirdetnének a Google Ads-ben és ennek érdekében különféle kuponokat oszt ki azoknak a vállalkozásoknak, akik most kezdenek el hirdetni.
Ezzel természetesen egyfajta értékesítési ösztönzés, ugyanakkor a hagyományos kuponok csak 15 000 Ft, vagy 22 500 Ft értékűek. Ezeket a kuponokat Te is bármikor aktiválhatnád a fiókodban, viszont ha a hirdetések kezelését mi végezzük, akkor a Partner Program keretén belül biztosítani tudunk számodra egy 120 ezer forintos kupont.
Amiről már annyit beszéltünk: mi is az a Google Ads?
Mostani beszámolónk egy átfogó írás, aminek nem titkolt célja, hogy a lehető legrészletesebb képet alkosson a Google Ads hirdetésekkel (leánykori nevén AdWords) kapcsolatos alapvető és speciális kérdésekben.
Bemutatjuk a Google Ads hirdetési rendszer működését, sajátosságait, hibalehetőségeit és azokat a bevált gyakorlatokat, amelyekkel sikerre vihető a hirdetés, függetlenül attól, hogy webáruházról, vagy egy ügyvédi irodáról van-e szó. Kezdjük is az alapokkal:
Mi a Google Ads hirdetés – avagy mire való, mire nem?
Még mielőtt rátérnénk a lényegre, beszéljünk kicsit a kezdetekről is. A Google Ads gyakorlatilag a kétezres évek legelejétől velünk van, illetve első körben inkább csak az USA felhasználókkal, de nagyon gyorsan elterjedt világszerte. Ez persze egyáltalán nem véletlen.
A Google Ads a kezdeti éveiben még nagyon egyszerű volt. Ez igaz a kezelőfelületre és a hirdetési beállításokra is. Kizárólag a keresési eredmények mellett jelenített meg szöveges hirdetéseket és azt is sokszor egészen „bután” tette. Mára már persze erősen megváltozott a helyzet. Olyan komplex rendszerré nőtte ki magát, ami önmagával hozta azt is, hogy a kezelése speciális tudást igényel. Nem véletlen, hogy manapság már cégek tömkelege foglalkozik világszerte csak azzal, hogy kezelje ügyfelei Google Ads hirdetéseit. A Google saját követelményrendszert állított fel ezeknek az ügynökségeknek és hirdetéskezelőknek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Google partneri jelvényt csak azok a cégek szerezhetik meg, akik évről-évre bizonyítják a Google számára a hirdetéskezelésben szerzett tudásukat és tapasztalatukat a hirdetési platform számos területén.
Cégünk saját Google Partner adatai itt érhetőek el.
A Google Ads legnagyobb előnye kétségkívül a jó célozhatóság. Olyan hirdetési megoldás ez, amely tűpontos célzást tesz lehetővé és talán ez az egyik legfőbb oka annak, hogy ilyen gyorsan és hatékonyan nőtt a népszerűsége világszerte.
Ha definíciószerűen szerertnénk megfogalmazni, akkor:
„A Google Ads egy olyan kattintás alapú (PPC) hirdetési platform, ami precízen célzott hirdetések megjelenítését teszi lehetővé a Google keresőben és Display hálózaton.„
Utóbbiról még elég sok szó esik később.
Miért ennyire hatékony a Google Ads hirdetés?
Egyszerűen azért, mert a létező legrelevánsabb módon éri el a felhasználókat. Gondoljunk csak egy TV reklám közvetlen értékesítésre gyakorolt hatékonyságára. Van egy szolgáltatás, vagy termék, ami 10 ezer embert érdekel Magyarországon. A TV reklám megcéloz másfél millió embert (manapság jó esetben) és ennek a közönségnek csak a töredéke érdeklődik az adott termék, vagy szolgáltatás iránt.
Zárójelben persze fontos megjegyeznünk, hogy a TV reklámoknak az esetek többségében nem a közvetlen értékesítés, inkább a márkaépítés és a brand iránti elköteleződés a céljuk. Példának azonban kiváló ez az összehasonlítás.
Ezzel ellentétben a Google keresési hirdetések a gyakorlatban kizárólag azokat a felhasználókat célozzák, akik érdeklődnek az adott téma iránt. Ezt azért tudjuk egyértelműen kijelenteni, mert a hirdetések célzása kulcsszó alapú. Vagyis a hirdetés kifejezetten annak szól, aki az adott témában keres.
Hogyan működik a célzás a Google Ads-ben?
A hirdetési rendszer két fő részre osztható. Keresési hálózatra és display hálózatra. A továbbiakban ezeket a csatornákat, jellemzőiket és a bennük rejlő lehetőségeket vesszük górcső alá.
Mi a Keresési Hálózat? (Search Network)
A keresési hálózat a gyakorlatban a Google keresőjét jelenti, vagyis magát a találati listát, amit a felhasználó a keresésekor lát. A találati listán a kezdetekben kizárólag szöveges hirdetések voltak láthatóak, azonban manapság már képpel, árral és egyéb jellemzőkkel ellátott termékek is helyet kaptak. Utóbbit hívjuk Google Shoppingnak. Ez is része a keresési hálózatnak, ahogy azok a partner weboldalak is, amelyeken a Google keresője üzemel.
Kifejezetten fontosnak tartjuk a megfelelő konverziómérést, ugyanis ez az Alfája és Omegája mindennek. Ügyfeleink számára havi riportokban mutatjuk be az elért eredményeket, elsősorban az értékesítési mutatókra koncentrálva.
A keresési hálózat előnyei:
- A létező legpontosabb célzást biztosítja. Épp akkor és épp ott jelenít meg hirdetést, amikor a felhasználót valamilyen téma érdekli és azzal kapcsolatban keres.
- Jól konvertál, vagyis a keresési hálózaton a természeténél fogva nagy a konverziók száma.
- Kiváló első érintkezési pont. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy relevancia szempontjából abszolút minőségi felhasználót hoz be az oldalra, aki ezt követően már visszacélozható számos módon (pl. remarketing).
- Kifejezetten jól szabályozható a célzás. Ez alatt azt értjük, hogy kulcsszó szinten nagyon precízen tudjuk a felhasználókat becélozni. A példának okáért, ha mi kizárólag piros cipőket árulunk, akkor kizárhatunk a fiókunkból minden olyan felhasználót, aki más színűt keres. (Ez sajnos a Shopping és Pmax kampányokra nem teljesen igaz, de erre később kitérünk)
- Kiválóan szabályozhatóak a kattintási összegek, akár kulcsszó szinten is.
- Vegyíthető remarketinggel, egyéni érdeklődési szegmensekkel.
A keresési hálózat hátrányai:
- Egy jól felépített kampánystruktúra nagyon sok időt igényel. Nem kérdés, hogy pepecselős munka, de az sem kérdéses, hogy a lehető legjobb és legpontosabb célzás érhető el vele.
- A shopping hirdetések esetén a célzást a rendszer automatikusan, a termék adatai alapján végzi. Tehát itt nem tudunk kulcsszó alapon célozni, kizárni viszont tudunk kulcsszavakat.
Nézzük részletesen az ide vonatkozó hirdetési típusokat is:
A hagyományos szöveges hirdetések
Ezek a hirdetések a kezdetektől fogva velünk vannak. Hagyományos szöveges hirdetések, amelyek címsorokból és leírásokból állnak. A címsorok és leírások száma persze sokat változott az idők folyamán. Az un. kiterjesztett szöveges hirdetéseknél csupán három címsor és két leírás lehetőség volt adott. Manapság azonban az un. reszponzív keresési hirdetések vannak használatban, amelyeknél megadhatunk a rendszernek 15 címsort és 4 leírást. Ezeket az elemeket a rendszer rotálja és mindig más kombinációban jeleníti meg. Ez nagyon jó lehetőségnek tűnik, azonban hirdetői szemmel nem az, ugyanis sokkal körülményesebb az A-B tesztelés. Hogy őszinték legyünk, a kiterjesztett szöveges hirdetéseket sokkal kiszámíthatóbbnak és használhatóbbnak tartjuk, viszont ezek sajnos 2022 június 30. óta már nem elérhetőek.
A saját tapasztalataink azt mondatják velünk, keresési (szöveges) hirdetések a mai napig a legfontosabb alappillérét jelentik a Google Ads-nak. Persze a Shopping óriási teret nyert az elmúlt években, de vannak olyan cégek (zömében szolgáltatást kínálók), akik számára a Shopping nem opció. Gondoljunk például egy fodrászatra, vagy egy ügyvédi irodára. Számunkra továbbra is a szöveges hirdetések a legfontosabbak és ez vélhetően nem is fog sokat változni a jövőben.
Mi a Google Shopping?
A Google Shopping a Google Ads egyik kiemelkedő hirdetési megoldása, amely lehetővé teszi a termékek vizuális megjelenítését a Google keresési találatai között. Itt fontos hangsúlyoznunk, hogy ez csak termékekre vonatkozik. Persze sokan próbálják kijátszani a rendszert és bizonyos szolgáltatásokat is próbálnak webshopként eladni, de ennek inkább kevesebb, mint több sikere van. Fontos tudni, hogy a Shopping hirdetések csak webáruházak esetén működnek. Tehát szükséges egy olyan webshop, ami minden főbb jellemzőt magában hordoz, ami a webáruházakra jellemző. Tehát kosárba lehessen a termékeket helyezni, online fizetni stb.
Ezek a hirdetések képekkel, árakkal és az eladó nevével együtt jelennek meg, közvetlenül a keresési találatok tetején vagy mellett. A Shopping hirdetések célja, hogy közvetlenül azokat a vásárlókat érje el, akik aktívan keresnek egy adott terméket.
Hogyan működik a Google Shopping hirdetés?
A Shopping hirdetések alapja a Google Merchant Center, ahol a hirdető feltöltheti a termékkatalógusát. A Merchant Center gyakorlatilag egy különálló alkalmazás, ami az adott termékekhez kapcsolódó adatokat tartalmazza. Így például:
Terméknevet, termékkategóriát, árat, kedvezményes árat, szállítási költséget, termékképeket stb. Gyakorlatilaag minden olyan termékadatot, ami szükséges a hirdetések megjelenítéséhez.
A Google ezeket az adatokat felhasználva automatikusan hozza létre a hirdetéseket, amelyek a keresési találatok fölött (de újabban már között is) jelennek meg. A célzás ebben az esetben automatikus és szinte teljesen a rendszerre van bízva. Kulcsszavak helyett a termékadatokon és a felhasználói keresési szándékon alapul, ami részben jó, részben viszont sok fejtörést okoz a hirdetéseket kezelőknek, mivel szűkült mozgástérben kell dolgozniuk.
Mik a Google Shopping előnyei?
Nagy elérés
A Shopping hirdetések vizuális formátuma (termékkép, ár és akciós ár) azonnal megragadja a figyelmet. A Shopping találatok megelőzik a szöveges hirdetéseket és természetesen az organikus találatokat is, így a legnagyobb elérést biztosítják. A vizuális megjelenésük pedig már csak hab a tortán.
Magas konverziós arány
Mivel a vásárlók konkrét termékekre keresnek, a Shopping hirdetések célzottan érik el őket, ami magasabb konverziós arányt eredményez. Itt nincs óriási különbség a szöveges hirdetésekhez képest, talán azt leszámítva, hogy a webáruházban értékesített termékeke kapcsán a szöveges hirdetések konverziós arányában az utóbbi időben erős csökkenést látunk.
Összehasonlítás lehetősége
A felhasználók könnyen összehasonlíthatják a termékeket, árakat és ajánlatokat a különböző hirdetők között. Hazánk árérzékeny piacnak mondható, ami a hirdetőként a Shopping hirdetések menedzselésekor sokszor problémát jelent. Ebben az esetben ugyanis nagyon fontos az ár, mivel akár ugyanaz a termék egymás mellett tucatszor megjelenhet és ilyenkor szinte 100%, hogy a kattintást az a hirdető viszi el, aki a legjobb árat mutatja. Ide értve természetesen a szállítás árát is. Tehát, ha egy cég árelőnyben van a konkurenciához képest, vétek kihagynia a Shopping hirdetéseket, még akkor is, ha a legfőbb kulcsszavaira TOP 1-es pozícióban van az organikus találatok között.
Remarketing lehetőség
A Shopping hirdetések használhatók remarketing kampányokban, amelyek újra célozzák azokat a vásárlókat, akik már meglátogatták a webáruházadat. A remarketingre részletesen is kitérünk a későbbiekben.
Egyszerűen beállítható
Technikailag a kampányok beállítása nem bonyolult, ugyanakor a feed (termékadatbázis) sok meglepetést tartogat a gyakorlatlan hirdetők számára.
Mik a Shopping hátrányai?
Sok hibalehetőség a Merchant Centerben
Ahogy korábban említettük, a hirdetések beállítása a Google Ads fiókban nem nagy ördöngösség, azonban a Merchant Center megfelelő beállítása és a termék feed ideális állapotban tartása sok fejtörést okozhat. Irányelvekkel kapcsolatos korlátozások is érinthetik a termékeket, de a termékképektől, a szállítási súlyig, szinte minden közrejátszhat a termék hirdethetőségében.
Egyre nagyobb verseny
A Shopping hirdetések összehasonlító jellegük miatt erős árversenyt generálhatnak. A vásárlók gyakran a legolcsóbb ajánlatot választják, ami árleszállításra kényszerítheti a hirdetőket. Ahogy azt korábban említettük, olyan árakkal nem is érdemes versenybe szállni Shopping hirdetésekkel, amelyek nem versenyképesek. A felhasználók ebben az esetben azonnal összehasonlítják az árakat.
Nincs közvetlen kulcsszócélzás
A Shopping hirdetések nem kulcsszavakra, hanem a termékadatokra és a Google által értelmezett keresési szándékra épülnek, ami kevésbé irányíthatóvá teszi a megjelenést. Az a tapasztalat, hogy a Google Ads-ben egyre több az automatizmus és ez komoly korlátot jelenthet a megfelelő optimalizálásban.
Mikor érdemes Shopping hirdetést használni?
Ahogy fent már említettük, elsősorban akkor, ha az ár versenyképes. Ez persze így leírva nagyon egyszerűnek tűnik, de egy több ezer terméket tartalmazó webáruház esetén nem egyszerű követni a konkurecia árazását, főleg termékenként. Ez már komolyabb stratégiát és szoros együttműködést igényel az ügyfél és az ügynökség között. Utóbbira ilyen esetekben mi is kifejezetten nagy hangsúlyt helyeünk, mert a siker titka végső soron ebben rejlik.
Ne feledkezzünk meg az egyedi termékekről sem. Nem minden webáruház árul olyan termékeket, amelyek száz másik webshopban is megkaphatók. Egyedi termékek esetén (főleg, ha fontos a vizualitásuk) kifejezetten jó megoldás lehet a shopping.
Mi a Display Hálózat? (Display Network)
Egyszerűen fogalmazva a Display hálózat azokat a webhelyeket jelenti, amelyeken a Google elhelyezheti a saját hirdetéseit. (A saját alatt itt értelemszerűen a hirdetők hirdetéseire gondolunk) Gyakorlatilag azokra a weboldalakra kell gondolni, amelyek regisztráltak a Google Adsense szolgáltatásba és „engedélyezik” a Google számára, hogy a webhelyükön hirdetéseket jelenítsenek meg.
Miért éri meg ez a weboldal tulajdonosoknak? Egyszerűen azért, mert pénzt kapnak érte a Google-től. Mostani cikkünkben erre a területre nem térünk ki, a Wikipedia viszont tökéletesen összefoglalja, hogy mi az Adsense.
Mennyi weboldalt tartalmaz a display hálózat?
Világszerte több milliót, de idehaza is meglehetősen sok oldal használja az Adsense-t bevételszerzésre, így ha a hirdető meg akarja találni a saját termékét érdeklő célközönséget, gond nélkül válogathat több ezer oldal közül.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a display hálózat alá tartozik a YouTube és a Gmail is, nem beszélve a mobilalkalmazások sokaságáról. Előbbi manapság óriási forgalmat bonyolít, így összességében kifejezetten nagy szeletet hasít ki a display hálózati tortából.
Milyen célból hirdessünk a Display Hálózaton?
Semmiképp se közvetlen értékesítési céllal, mert az a megoldás nem erre lett kitalálva. A display hálózat elsősorban mikrokonverziók, leadek gyűjtésére alkalmas, ezen felül pedig természetesen márkaépítésre.
A display hálózatra jellemző, hogy viszonylag kis kattintási, vagy megtekintési összegekért tudunk hirdetni, ami azt eredményezi, hogy aránylag kevés pénzből is tömegeket érhetünk el. Éppen ezért ideális megoldás ez a hálózat brandépítésre.
Persze ne feledjük, hogy a célzási mechanizmus ebben az esetben messze nem annyira pontos, mint a keresőben. Itt nem közvetlenül, inkább közvetetten érjük el a felhasználókat, legfőképp olyan paraméterek alapján, amelyeket a Google biztosít. Ilyenek a Google saját érdeklődési kategóriái, piaci szegmensek stb, amelyekbe az adott felhasználók sorolva vannak.
Fontos lehet még a meglévő ügyfelek figyelmének fenntartása, amiben kiváló segítség lehet a remarketing és a vizuális hirdetések együttes használata. Függően attól, hogy csak a márkanév erősítése és a bizalom növelése, vagy az újbóli vásárlás a cél, ez a megoldás bizonyítottan hatékony ezekben az esetekben.
Milyen hirdetésekkel célozhatunk Display Hálózaton?
A legelterjedtebb hirdetési formátum az un. reszponzív vizuális hirdetés. Ez szintén egy „moduláris” hirdetési formátum, ami gyakorlatilag képi elemeket és szöveges elemeket kombinál. Megadhatunk több képarányban kreatívokat és szövegrészleteket (címsorokat és leírásokat is). A rendszer ezeket automatikusan fogja kombinálni az adott hirdetési hely (oldal, YouTube stb.) lehetőségeinek megfelelően.
A vizuális hirdetések meglehetősen érzékeny pontot jelentenek az irányelvek betartása kapcsán, így itt érdemes körültekintően bánni a tartalmakkal és jól átolvasni az adott területre vonatkozó irányelveket.
Nagyon fontos szót ejteni a videós hirdetésekről is, amelyek nem csupán a YouTube-ra jellemzőek. Webhelyeken is megjeleníthetők videós hirdetések, de kétségtelen, hogy a legtöbb megjelenítést a YouTube eredményezi.
Google Ads kampánykezelés – bevált gyakorlatok
Cégünk Google Ads hirdetések kezelésével már több mint 15 éve foglalkozik. Ez idő alatt nagyon sokat tapasztaltunk. Volt ügyfelünk mikrovállalkozás, de sokmilliárdos multi is, legtöbb esetben azonban nagyobb KKV-knak segítettük a céljaik elérésében. Sok jó és sok rossz példát is láttunk.
A következőkben olyan bevált gyakorlatokat és fontos lépéseket mutatunk meg, amelyek tapasztalataink szerint erősen befolyásolják a Google Ads hirdetéskezelés sikerességét.
Lássuk is a legfontosabbakat:
Tűpontos Google Ads hirdetési célmeghatározás
A múltban nagyon sok esteben fordult elő, hogy egy-egy projekt esetén azt éreztük, hogy nem teljesen tisztázottak a céljai. Természetesen minden cég elsődleges célja, hogy többet értékesítésen, ami persze felfogható célként, azonban a hatékonyságot erősen előmozdítja, ha egy cég tisztában van azzal, hogy milyen módon és milyen lépésekkel érheti el ezt a célját. Ezek a lépések ugyanis nagyon fontosak a hirdetési stratégia felépítésében.
Vegyünk egy egyszerű példát, amiben egy elektronikai termékeket értékesítő céget képzelünk el, akinek van 5 ezer terméke. Nagyon sok kérdés felmerül ilyenkor, amiket nélkülözhetetlen átgondolni. Így például:
- B2B és B2C értékesítésről is szó van?
- Ha van B2B, melyek termékek kelendőek?
- Mely termékkategóriákon van a legjobb margin?
- A konkurencia hogy áll? (termkékkategóriánként)
- Milyen szezonalitás jellemzi a termékeket? stb.
Ez persze csak pár példa a sok közül. Végsősoron tehát nem az a kérdés, hogy értékesítsünk-e, inkább az, hogy mit és miért pont azt. A Google Ads hirdetések célmeghatározásánál kulcsfontosságú tényező, hogy olyan termékekre hirdessünk, amelyeket valóban el is tudunk majd adni és a lehető legnagyobb megtérüléssel.
Ugyanez igaz a szolgáltatást kínáló cégekre is. Egy ügyvédi iroda számtalan szolgáltatást kínálhat, viszont ezek közül nem mindegyik jár egyforma munkamennyiséggel. Bizonyos szolgáltatásoknál az új ügyfélből szinte biztosan visszatérő ügyfél lesz, más esetben viszont csak egy egyszeri értékesítésről van szó. Értelemszerűen utóbbi esetben az ügyfélérték jóval kisebb. Az sem mindegy, hogy az adott ügyfél várhatóan mennyi ideig marad ügyfél és mikor vált céget.
Ezek egytől egyig nagyon fontos kérdések, amikről beszélni kell. Mindezt még az első hirdetés elindítása előtt.
Azt tapasztaljuk, hogy a cégek jelentős része, de a hirdetéskezelő ügynökségek egy része sem fordít kellő figyelmet a fenti, egyébként kardinális kérdések átbeszélésére.
Ezek nélkül elképzelhetetlen egy olyan Google Ads hirdetési stratégia, ami hosszú távon is hatékony és kifizetődő lehet.
Konkurenciaelemzés, nem csak a Google Ads hirdetések szempontjából
A konkurenciát gyakran vizsgáljuk a hirdetések futtatása közben. A Google Ads fiókon belül az un. Aukcióstatisztika kiváló eszköz erre, ahol tökéletesen látszik a hirdetett cég helyzete a konkurensek között. Itt vizsgálható a megjelenítési arány, ami alapvető mutató arra vonatkozóan, hogy mely konkurens, mekkora szeletet hasít ki a közös tortából.
Ez azonban messze nem elég. A konkurenciát átfogóan kell ismerni, függetlenül a Google Ads hirdetésektől.
Sokszor találkoztunk olyan helyzettel, amikor a Google Ads-ben jelen lévő hirdetők árban nem tudtak versenybe szállni az általunk hirdetett céggel. Adott ponton viszont látványosan csökkent az értékesítések száma. Ilyenkor természetesen elkezdődik a hibakeresés a Google Ads fiókon belül, a konkurensek oldalain (árakat vizsgálva természetesen) és a hirdetett weboldalon, majd pedig a mérési beállításokban. Előfordul azonban, hogy a felsoroltak közül egyik sem okoz problémát, mégis csökken az értékesítések száma.
Ilyen esetben nem marad más, mint egy globális kitekintés, ide értve az organikus találatokat, a Facebook hirdetéseket stb. Előfordulhat ugyanis, hogy egy konkurens nem hirdet a Google Ads-ban, egy másik csatornán viszont igen (pl. Facebook) és a felvevő piac jelentős részét ott eléri a sokkal kedvezőbb ajánlatával. Mindenről pedig a Google Ads hirdetéskezelőként is tudni kell, ugyanis egy ilyen esetben nélkülözhetetlen a hirdetési stratégia módosítása.
Saját versenyelőny pontos ismerete
Az előző ponthoz kapcsolódóan fontos megemlíteni, hogy azoknak az un. USP-knek (unique selling proposition), amelyek kiemelkedővé tesznek egy céget a Google Ads hirdetéskezelőnek ismernie kell. Nagyon sok cég abban a tévhitben ringatja magát, hogy a cég minőségi munkája eladja magát. Ez sajnos nem igaz. A reklámzaj miatt az értékesítés nem a minőségen, inkább a marketingen múlik. Fontos ezt a tényt figyelembe venni és a hirdetések során is használni.
Kizáró kulcsszavak a Google Ads-ben
Egyértelmű dolognak tűnhet, azonban az évek alatt meglehetősen sok olyan projekttel találkoztunk, ahol a kizáró kulcsszavak egyszerűen nem voltak megfelelően kezelve. Ijesztő látni egy olyan fiókot, ami egy éve felügyelet nélkül fut, elkölt napi 10-15 ezer forintot úgy, hogy a keresési kifejezés jelentés hemzseg a teljesen irreleváns keresési kifejezésektől, amelyek közül csak az első tíz-húsz db elvitte a költségkeret 20%-át.
Sajnos nem egyszer találkoztunk már ilyen helyzettel.
Éppen ezért nagyon fontos hangsúlyozni a kizáró kulcsszavak fontosságát. Nagyon sok pénz spórolható meg csupán azzal, ha a kizárók rendben vannak tartva. Természetesen mindig felbukkannak újabb keresési kifejezések, amelyek nem relevánsak, azonban ezek százalékos arányára kiemelten ügyelni kell. Minél kevesebb ilyen van, annál jobb.
Nem megfelelő Google Ads hirdetési kampánystruktúra
Szintén nagyon sok olyan esettel találkoztunk, amikor az adott Google Ads fiókban a szegmentáltság legapróbb jelei sem látszottak. Ilyen az, amikor egy kampányban van számtalan olyan kulcsszó, amelyek külön területet képviselnek. Például, ha egy hirdetéssel célozzuk a válóperes kulcsszavakat és az ingatlan adás-vételt is. Értelemszerűen a két terület teljesen más kulcsszó halmazt fed le. Fontos tehát a kulcsszavak megfelelő szegmentálása, mert enélkül a minőségi mutatók sem lehetnek jók, ami nélkül pedig a kattintási összegek sem.
Végső következtetések a Google Ads hirdetési rendszerről
A Google Ads hirdetési rendszere a világ egyik legkifinomultabb marketing eszköze, azonban a sikeres hirdetéskezeléshez a technikai tudás messze nem elég. Logikus következtetésekre, jó piacismeretre, a konkurencia kielégítő ismeretére és folyamatos tesztelésre van szükség ahhoz, hogy a hirdetések ne csak elérést, hanem vásárlást is eredményezzenek.
Ha elakadtál a folyamatban, keress minket bizalommal és beszéljünk a felmerülő nehézségekről és azok megoldási lehetőségeiről!
Q & A
- Hogyan működik a célzás a Google Ads-ben?
- A hirdetési rendszer két fő részre osztható. Keresési hálózatra és display hálózatra. A továbbiakban ezeket a csatornákat, jellemzőiket és a bennük rejlő lehetőségeket vesszük górcső alá.
- Mi a Keresési Hálózat? (Search Network)
- A keresési hálózat a gyakorlatban a Google keresőjét jelenti, vagyis magát a találati listát, amit a felhasználó a keresésekor lát. A találati listán a kezdetekben kizárólag szöveges hirdetések voltak láthatóak, azonban manapság már képpel, árral és egyéb jellemzőkkel ellátott termékek is helyet kaptak.
- Mi a Display Hálózat? (Display Network)
- Gyakorlatilag azokra a weboldalakra kell gondolni, amelyek regisztráltak a Google Adsense szolgáltatásba és „engedélyezik” a Google számára, hogy a webhelyükön hirdetéseket jelenítsenek meg.
- Milyen célból hirdessünk a Display Hálózaton?
- Semmiképp se közvetlen értékesítési céllal, mert az a megoldás nem erre lett kitalálva. A display hálózat elsősorban mikrokonverziók, leadek gyűjtésére alkalmas, ezen felül pedig természetesen márkaépítésre.
- Hogyan működik a Google Shopping hirdetés?
- A Shopping hirdetések alapja a Google Merchant Center, ahol a hirdető feltöltheti a termékkatalógusát. A Merchant Center gyakorlatilag egy különálló alkalmazás, ami az adott termékekhez kapcsolódó adatokat tartalmazza.
Bízd profikra Google Ads hirdetési fiókodat!
Ha úgy érzed megkeresnél minket:
Inkább írok!
Tudástár
- AEO vs. SEO – válaszoptimalizálás a keresőoptimalizálásban
- Szemantikus SEO – a keresőoptimalizálás új dimenziója
- NLP, azaz a természetes nyelv feldolgozása a SEO-ban
- Tematikus tekintély (topical authority) kiépítése a SEO-ban
- Mit jelent a SEO? Keresőoptimalizálás alapok mindenkinek
- Névvel rendelkező entitások felismerése a SEO-ban